Osada firmy CADEX

Od niedawna na polskim rynku produktów przeznaczonych do karabinów wyborowych pojawiły się w sprzedaży osady karabinowe kanadyjskiej firmy CADEX.  Osady te są zintegrowanym systemem mającym na celu usprawnienie obsługi i przenoszenia karabinów snajperskich. Stanowią one modułowy system pozwalający na dostosowanie broni na potrzeby konkretnej misji. Bez najmniejszych problemów można do tej osady przymocować przystawki noktowizyjne, termowizyjne itp. Niemniej jednak ta konstrukcja z kraju skąpanego w syropie klonowym, doskonale nadaje się również do wykorzystania w strzelectwie sportowym lub tym bardziej na polowaniu, jeżeli ktoś nie jest tradycjonalistą i nie musi posiadać osady drewnianej w 12 klasie ;-)

 

Kolba jest regulowana przez użytkownika bez użycia narzędzi, jeśli chodzi o wysokość i długość stopki kolby oraz  wysokość baki policzkowej. To niesamowicie praktyczna kwestia, jeżeli strzelec będzie prowadzić strzelania z różnych postaw, a przy oddaniu każdego kolejnego strzału zależeć mu będzie na ultra precyzji :-)

 

Dodatkowym bajerem, podnoszącym nie tylko punkty lansu posiadacza osady, jest składana kolba w celu ułatwienia przenoszenia broni i zmniejszenia widzialnej sygnatury strzelca (to dotyczy oczywiście specjalsów, bo zwierzyna łowna póki co nie prowadzi działań typu countersniper ;-) ) oraz zmniejszenia ogólnej długości karabinu. Kolba składana jest w prawą stronę i chroni jednocześnie dźwignię przeładowania broni  (zamka). Co ciekawe, po złożeniu kolby jest możliwość oddania strzału, co nie jest powszechne wśród osad tego typu.

 

Na uwagę zasługuje również chwyt pistoletowy, który jest niezwykle dobrze wyprofilowany. Pokryty gumowanym materiałem, powoduje, że broń trzyma się pewnie w każdych warunkach pogodowych, a spocona dłoń podczas walki z własną psychiką na zawodach strzeleckich nie ześlizgnie się po chwycie broni :-)

 

Konstrukcja osady pozwala na korzystanie ze standardowych magazynków broni. Nie potrzeba również stosować dodatkowych szyn montażowych, celem zamocowania celowników optycznych. Standardowo osada posiada kąt nachylenia podwójnej górnej szyny wynosi 20 MOA, dla broni do kalibru .308. Szyna ta jest mocowana do osłony lufy (w górnej części) oraz do komory zamkowej konkretnego modelu karabinu.


Na zdjęciach karabin SAKO TRG 22 z osadą Cadex Dual Strike GREEN. Zamontowanie tej osady na karabinie, powoduje, że użytkownik dostaje maksymalną ilość punktów do lansu :-)

Dystrybutorem w Polsce jest firma RWS CETUS http://www.sklep.rwscetus.com/